מדינת ישראל חוגגת 60 שנות עצמאות

אירועי יום העצמאות נפתחו בטקס הממלכתי ברחבה המרכזית בהר הרצל. יו"ר הכנסת דליה איציק הדליקה משואת עצמאות והצהירה: "ישראל היא סיפור הצלחה בלתי רגיל ופלא בכל קנה מידה היסטורי". הערב מתקייים בכמה מקומות בארץ מופעי ענק תחת אבטחה כבדה

כתבי ynet | עדכון אחרון 00:17, 08/05/2008

הטקס שנערך אמש (יום ד') בהר-הרצל בירושלים פתח את חגיגות יום העצמאות ה-60 של מדינת ישראל. החגיגות השנה יערכו תחת אבטחה כבדה, בשל התרעות על כוונת ארגוני הטרור לבצע פיגועים.

  

יו"ר הכנסת, ח"כ דליה איציק, הזילה דמעה במהלך הטקס ואמרה בנאומה כי "עם ישראל לעולם לא נוכל לפרוע את חובו לחללי מערכות ישראל. "מדינת ישראל היא סיפור הצלחה בלתי רגיל, היא פלא בכל קנה מידה היסטורי. במו ידינו בנינו את המפעל המפואר הזה. יש מדינות עשירות מישראל ובוודאי שקטות יותר, אך אין עוד בעולם מדינה כמדינת ישראל. יש פגמים ויש עדיין מה לעשות. אך מאחורי הפגמים נמצאת ארץ נהדרת, הארץ של כולנו".

 

איציק פנתה לבמהלך נאומה לארגוני הטרור ואמרה כי "כל עוד יש בעמנו אושר טויטו אחד (הילד בן השמונה שנפגע קשה במתקפת קסאם על שדרות) - אין לכם סיכוי. אנו רוצים בשלום למען ילדינו אך גם למען ילדיכם, אך דעו לכם שנדע גם להילחם אם יהיה צורך בכך". בתום נאומה הדליקה יושבת ראש הכנסת את אחת ממשואות העצמאות.

 

אל 12 מדליקי המשואות יחברו השנה 12 בני נוער, המייצגים את דור העתיד של המדינה. מדליקי המשואות בטקס הר-הרצל הם:

 

 • רלף גולדמן, נשיא כבוד של ארגון ג'וינט העולמי, בן 93. לצידו של גולדמן יעמוד שמואל פאליק, בן 13 ממיאמי, אשר נולד ביום העצמאות.

 

 • גלילה רון-פדר-עמית, מהבולטות והידועות שבין סופרות הילדים, אם אומנת לילדים מבתים הרוסים ומתנדבת למען ילדים משכבות מצוקה. לצידה תדליק את המשואה רוני אקרמן, בת 13, שחקנית בתיאטרון הילדים של אורנה פורת.

 

 • רוני דואק, איש עסקים אשר פועל מזה כ-20 שנה כיזם חברתי בעשייה לטובת ילדים ונוער. לצידו תעמוד פנינה ניווצג, בת 18.5, בוגרת תנועת "אחרי".

 

 • ד"ר אריקה לנדאו הפועלת זה 40 שנה לחינוך דורות של ילדים מחוננים ומוכשרים שיובילו בכל תחומי החיים. ד"ר לנדאו תדליק את המשואה יחד עם זורריש וובה, בת 18, העומדת לפני גיוסה לצה"ל. וובה נוטלת חלק מרכזי בפעילויות בתחום הנוער, מרביתן בקרב נוער יוצא אתיופיה.

 

 • ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, העוסקת במגוון פעילויות למען כלל ילדי ישראל. לצידו יעמוד ניב כספי, בן 8, המתגורר בקיבוץ כרם שלום הסמוך לרצועת עזה.

 

 • הרב יצחק דוד גרוסמן, ראש רשת מוסדות חינוך "מגדל אור" לטיפול בילדי ישראל, הפועל בתחומי חינוך, רווחה, עזרה לילדים בסיכון, קליטת העלייה וקירוב הלבבות. את המשואה השישית ידליק יחד עם תמיר אבוקסיס, בן 13.5, תלמיד כיתה ח' בישיבת בני עקיבא, שניצל מפגיעת קסאם בשדרות, אך שכל באירוע את אחותו אלה אבוקסיס ז"ל, שהגנה עליו בגופה.


 

 • אורי יעקובוביץ, חקלאי בחוות "שדה-בר", אליה הגיע לפני כארבע וחצי שנים בעקבות אחיו הבוגרים. לצידו יעמוד ראובן בנטולילה, בן 17, יליד צרפת שעלה ב-1999 לישראל אל הישוב גדיד שבגוש קטיף, ממנו פונה במסגרת תוכנית ההתנתקות אל היישוב הקהילתי ניצן.  


ןעוט...

מפגן הזיקוקים בהר הרצל, הערב (צילום: AFP)

 

 • סנא אלבז בת למשפחה בדואית המתגוררת בתל-שבע. מנהלת מעון יום יחיד מסוגו של החברה למתנ"סים, במגזר הבדואי, המובילה תפיסה חינוכית מהפכנית ומביאה לתהליכי שינוי בחברה הבדואית. לצידה יעמוד פאהום פאהום, בן 16.5, תלמיד מוסלמי בכיתה יא', פעיל מרכזי בפעילויות דו-קיום בין יהודים וערבים . נחשב לטניסאי מצטיין וחבר במשלחת הנוער של ישראל.

 

 • הדרה רוזנבלום, מנהלת היחידה למועצות תלמידים ונוער בישראל, המשקיעה באופן יוצא דופן בטיפוח הנוער בפורומים שונים שהקימה, בהם "זרעים של שלום" ו"שגרירים צעירים". רוזנבלום תדליק את המשואה יחד עם ג'ניה גרישקוב, בת 8.5, כנרית צעירה ומוכשרת, המשתתפת בפרוייקט המוזיקה הייחודי של בית הספר לכנרים צעירים במגדל.

 

 • נפתלי דרעי, מזכ"ל מועצת תנועות הנוער בישראל. את המשואה העשירית ידליק עם יעל ברזילאי, בת 16.5, מנהלת סניף תנועת הנוער "הכנפיים של קרמבו" בהוד השרון - תנועת נוער לילדים פגועי מוחין.

 

 • פרופ' פנינה קליין תלמידתו וממשיכת דרכו של פרופ' ראובן פויירשטיין, חתן פרס ישראל בחינוך אשר טיפל בילדים בעלי תסמונת דאון. פועלת מטעם יוניצף במדינות העולם השלישי. את המשואה תדליק יחד עם אורן אלמוג, בן 13, תלמיד כיתה ט' שאיבד את מאור עיניו בפיגוע במסעדת מקסים בחיפה לפני ארבע שנים, בו נרצחו חמישה מבני משפחתו, בהם אביו ואחיו הצעיר

   

 • רב-סרן אביחי חיון, קצין צה"ל המוביל במסגרת בה"ד חיל הים את תחום הטיפוח של אוכלוסיות מיוחדות ואת בית הילדים בגבעת עדה - בית אמנה לילדים אשר הוצאו מבתיהם בצו בית משפט, וכל זאת תוך מסירות ומעורבות אישית יוצאת דופן. את המשואה האחרונה ידליק יחד עם סלמן נבואני, 17, בן העדה הדרוזית ואחיו של סמ"ר תמיר נבואני ז"ל, הלוחם הדרוזי הראשון בסיירת מטכ"ל, שנפל ב- 1.1.2008, במהלך בעת ניווט בנגב. 


 

חוגגים תחת אבטחה כבדה

בערב יום העצמאות פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים לרגל חגיגות ה-60. מהנתונים אלו כי אוכלוסיית המדינה מונה 7,282,000 בני-אדם, 75.5 אחוזים מהתושבים הם יהודים. כ-1,461,000 הם ערבים. 322,000 איש מוגדרים כ"אחרים". לפי התחזית לשנת 2030 אוכלסיית ישראל תמנה במועד זה כ-10 מיליון איש.  


ןעוט...

המופע הענק בכיכר רבין בתל אביב (צילום: ירון ברנר)

 

ומהו מזג האוויר בחגיגות ברחבי הארץ? מחברת מטאו-טק נמסר כי בחגיגות יום העצמאות, יהיה קריר בהרים ונעים בשאר האזורים.

 

בשעה 22:30 נערך מופע ענק מימדים המשלב אור, מוזיקה, קרני לייזר ואפקטים מיוחדים בכמה מקומות בארץ: בטבריה התקיים המופע במתחם הצמוד למלון רימונים, בשדרות בן-גוריון בחיפה, בכיכר העצמאות בנתניה, בכיכר ציון בירושלים, בכיכר רבין בתל-אביב, ברחוב הרצל באשדוד, ברחבת עיריית באר-שבע ובבסיס חיל הים באילת.

 

מחר יימשכו החגיגות. מהשעה 12:30 ועד השעה 14:00 יחלפו מטוסי קרב במטס מיוחד מעל הערים הבאות: באר-שבע, ירוחם, דימונה, ערד, בית שמש, ירושלים, בית שאן, עפולה, נצרת, טבריה, קצרין, צפת, כרמיאל, נהריה, חיפה, נתניה, תל אביב, אשדוד, אשקלון, שדרות, נתיבות ואופקים.

 

משט חיל הים יעבור לאורך היום מול החופים המרכזיים של מדינת ישראל. המשט יחל מהשעה 9:00 בבוקר בחיפה בחוף הכרמל יעבור דרך המופע המרכזי בתל אביב החל משעה 13:00, ולאחר מכן יגיע סמוך לשעה 14:00 לאשדוד ולאחר מכן לאשקלון.  

 

פורסם לראשונה 18:58 | 07/05/2008
הצטרפו וקבלו עדכונים שוטפים גם בטוויטר