חברת הגיטרות האגדית גיבסון הגישה בקשה לפשיטת רגל

על פי מסמכים שהוגשו לבית המשפט, יצרנית הגיטרות המפורסמת חייבת עד 500 מיליון דולר בעקבות רכישות שביצעה, והמלווים יספקו הלוואה חדשה של עד 135 מיליון דולר על מנת לשמור על הפעילות של החברה

סוכנויות הידיעות | פורסם 11:00, 02/05/2018

חברת ייצור הגיטרות גיבסון הגישה בקשה לפשיטת רגל, וכעת הנושים שלה יקבלו שליטה על הפעילות של החברה האיקונית, שסיפקה גיטרות לענקי מוזיקה כמו בי.בי. קינג ואלביס פרסלי.

 

עוד קורבן של המסחר המקוון: רשת ניין ווסט בפני פשיטת רגל

לקראת סגירת החנויות: טויס אר אס העולמית סגרה את אתרי הקניות שלה באינטרנט

 

הבקשה שהוגשה אתמול שומרת על פעילות החברה אך נותנת את הבעלות לבעלי האג"ח, במקום בעלי המניות, ביניהם המנכ"ל הנרי ג'סקוביץ, שמוביל את החברה במשך יותר משלושה עשורים, לאחר שקנה את החברה ב-1986.

 

ההסכם המוצע לשינוי מבני של החברה יאפשר לחברה "להיפטר" מחטיבת מוצרי החשמל הצרכניים, אותה האשימה גיבסון בבעיות הפיננסיות שלה. גיבסון חייבת עד 500 מיליון דולר, והמלווים יספקו הלוואה חדשה של עד 135 מיליון דולר על מנת לשמור על הפעילות של החברה, על פי המסמכים שהוגשו לבית המשפט.

צילום: Gettyimagesגיטרות גיבסון (צילום: Gettyimages)

ג'סקוביץ, שמצא את עצמו בעמדה בעייתית מול הנושים בחודשים האחרונים, ימשיך עם החברה אחרי היציאה מפשיטת הרגל, "על מנת לתמוך במעבר חלק", על פי ההסכם.

 

גיבסון, שנוסדה ב-1894, מוכרת יותר מ-170 אלף גיטרות בשנה ב-80 מדינות. הגיטרות מיוצרות במפעלים בארצות הברית. החברה מוכרת גם אוזניות, ציוד לסטודיו וכלי נגינה. על פי המסמכים שהוגשו לבית המשפט, בחטיבת כלי הנגינה עובדים לפחות 875 עובדים.

 

חטיבת החדשנות של גיבסון, המוכרות מוצרי אודיו כמו רמקולים, אוזניות וציוד לתקליטנים, היתה המקור לבעיות הפיננסיות, על פי הצהרתו של בריאן ג'יי. פוקס, מנהל Alvarez & Marsal שישמש בתור המנהל האחראי של השינוי המבני בחברה. החטיבה, שנקנתה מחברת פיליפס ב-2014 ומאז מתקשה לרשום הצלחה משמעותית, עומדת להיסגר, על פי הודעה לעיתונות שפרסמה גיבסון.

 

הנהלת החברה, הנושים והצרכנים רואים כולם פוטנציאל בפעילות האיקונית של גיבסון. אבל האתגרים הלכו והצטברו, מעבר להתרחבות הכושלת למוצרי חשמל צרכניים.

 

בשנים האחרונות, גיבסון עומדת בפני תנאי אשראי מחמירים יותר מהספקים שלה, ובפני לחץ הולך וגובר מתקנות ייבוא חדשות של עץ 'רוזווד' קשה וכהה, המהווה מרכיב קריטי בייצור כלי נגינה באיכות גבוהה. גיבסון גם פיתחה מערכת יחסים בעייתית עם חלק מהקמעונאיות, שחלקן הפסיקו למכור את המותג, תוך טענה לדרישות לא סבירות הנעות מבדיקת אשראי שנתיות ועד להזמנות מראש לשנה.

 

בעקבות ההסכם עם בעלי אגרות החוב, יש לחברה "מסלול יציאה מפשיטת רגל בתור עסק ממונף, שיעמוד בפני צמיחה", אמר פוקס בהגשת הבקשה לפשיטת רגל. התקווה היא שחברה רזה ומאורגנת יותר תצליח לטפל בבעיות ולהחזיר את המיקוד לפעילות הליבה של ייצור ומכירת גיטרות. על פי ההסכם, גיבסון תצא מפשיטת רגל ב-24 בספטמבר.

 

פוקס תיאר את תחום המוצרים החשמליים בתור פעילות "שנלכדה במעגל אכזרי בו לא היה לה נזילות לרכישת מלאי ולהוביל למכירות".

 

"השם של גיבסון הוא סמל לאיכות, והפעולות הנוכחיות יאפשרו לדורות הבאים לחוות את הסאונד, העיצוב ועבודת הייצור חסרי המתחרים, שהעובדים משקיעים בכל מוצר של גיבסון", כך מסר ג'וסקוביץ בהצהרה. לדבריו, "התהליך כמעט ולא יורגש בצד של הלקוחות, שכולם ימשיכו לסמוך על גיבסון בכל הנוגע למוצרים ושירות לקוחות ללא מתחרים".

 

הצטרפו וקבלו עדכונים שוטפים גם בטוויטר