שחקני ליגת העל לא מוכנים לבטל את החוק הרוסי

בתום ישיבה ארוכה בין ארגון השחקנים ונציגי המינהלת הגיעו הצדדים למבוי סתום ואם העניין לא ייפתר עד יום שישי, המחזור האחרון יושבת. מתן נאור הפציר: "רוצים תוצאות? תשבתו"

אפרת עמורבן | עדכון אחרון 20:56, 16/05/2018

 

צפו בקולות מפגישת השחקנים (צילום: עוז מועלם)

גם לאחר יום ארוך של דיונים, סאגת החוק הרוסי ומחאת השחקנים הישראלים לא הגיעה לפתרון ועל פי מצב העניינים נראה שאין מנוס מהשבתת המחזור האחרון. הסיבה? השחקנים לא מוכנים שהחוק הרוסי יבוטל.

 

לטבלת ליגת העל בכדורסל

 

מארגון השחקנים נמסר: "שחקני ליגת העל בכדורסל החליטו הערב פה אחד להסמיך את נציגי הארגון לא להסכים לדרישת המנהלת לבטל את התקנה הקובעת כי בכל רגע חייבים להיות שני שחקנים ישראלים בחמישייה".

 

צילום: עוז מועלםישיבת ארגון השחקנים (צילום: עוז מועלם)

 

בתום הפגישה נקבע כי אם השחקנים והמינהלת לא יגיעו להסכמות עד לפגישה עם נציגיה ביום שישי (14:30), יושבת המחזור האחרון בליגת העל. ארגון השחקנים קבע בכל מקרה פגישה מחר (חמישי, 9:00) עם מנכ"ל משרד הספורט, יוסי שרעבי, וידרוש שיוענקו מיליון שקלים לקבוצה שתשחק עם שלושה זרים בלבד. בשעה 11:00 תיערך ישיבה נוספת עם נציגי המינהלת.

 

מי שהוזמנו לישיבה הערב הם מנכ"ל המינהלת, עדלי מרכוס, ומנכ"ל הפועל ירושלים, גיא הראל, שהציג מתווה חדש עליו דן עם מספר קבוצות, אך ללא ידיעת מכבי תל אביב. כ-40 שחקנים ישראלים נכחו בישיבה. מתאזרחים, שמיוצגים גם כן על ידי הארגון, לא הגיעו. מרכוס והראל הציעו לשחקנים להשאיר את המצב הקיים בעונה הבאה, זאת אומרת חוק רוסי עם עד חמישה זרים. קבוצה שתרצה לרשום בטופס שישה זרים תשלם קנס כבד. בשנה השנייה תוקם ועדה שתחליט מי הוא ישראלי ומי מתאזרח בלי זכויות של "צבר".

 

בפועל הכוונה היא שישחקו בעונה השנייה (2019/2020) חמישה זרים ומתאזרחים יחד בקבוצה, לצד שבעה "צברים". קבוצה שתרשום שמונה "צברים" תזכה בבונוס משמעותי. כמו כן, קבוצה שתשחק עם שלושה זרים בלבד - תקבל בונוס נוסף.

 

צילום: עוז מועלםשמחון, זיו וזלמנסון מציגים את עמדתם (צילום: עוז מועלם)

 

עוד דרישה שעלתה היא לשנות את עניין המיסוי של המתאזרחים. כיום, לא מעט קבוצות רושמות את המתאזרחים כישראלים, אבל משלמות עליהם מס כשחקנים אמריקניים (רק 25 אחוז מס עד חוזה של 108 אלף דולר). מדובר בעיוות מאחר ועל ה"צברים" הקבוצות משלמות 50 אחוז מס ולא משתלם להן להעסיק אותם.

 

מתן נאור ששיחק העונה באליצור נתניה מהליגה הארצית, הגיע גם כן לישיבה והיה דומיננטי מאוד. לאחר יציאת מרכוס והראל אמר לשחקנים: "בשביל להשיג תוצאות משמעותיות אתם תצטרכו לשבות".

  

צילום: עוז מועלםניר אלון ואיתי שגב בישיבה (צילום: עוז מועלם)

צילום: אורן אהרוניגיא הראל. גם הוא בפגישה (צילום: אורן אהרוני)

 

רשימת השחקנים שהגיעו לישיבה: איתי שגב, שלומי הרוש, יונתן מור, גיא פניני, יותם הלפרין, תמיר בלאט, נתנאל ארצי, עידן זלמנסון, ניצן חנוכי, נאור שרון, אבירם זליקוביץ, יובל זוסמן, תום מעיין, ליאור אליהו, יפתח זיו, זיו בן צבי, יונתן שולדברנד, רם אליאספור, איגור נסטרנקו, גולן גוט, גיל אמיתי, אדם אריאל, עמית ביר כץ, ניר ברקוביץ', עמית שמחון, אפיק ניסים, אלכס צ'וברביץ', אלעד הופמן, טל דן, רביב פיטשון ואייל שולמן, רפי מנקו, תומר גינת, רביב לימונד, טל קרפלס, חואקין שוכמן ובן אלטיט.

 

המתווה הקודם שהוגש לשחקנים על ידי המינהלת היה לפני כשבוע ובו דובר על כך ששמונה ישראלים יירשמו בטופס המשחק עם הבדלה בין כאלה ששיחקו במחלקות הנוער או לקחו חלק בנבחרות ישראל, לבין כאלה שלא ויירשמו כזרים. הכוונה היא להבדיל בין ה"צברים" ומתאזרחים שלבשו את המדים הלאומיים, לבין מתאזרחים שהגיעו לארץ ישירות לקבוצת בוגרים. כמו כן, החוק הרוסי (שני ישראלים בחמישייה) יישאר לפחות בעונה הבאה. 

 

במינהלת הלכו לקראת מכבי תל אביב והפועל ירושלים וכללו בהצעה אפשרות לשישה זרים בטופס. יחד עם זאת, הקבוצות שייבחרו באופציה הזאת יצטרכו לשלם קנס למינהלת שיחולק בין הקבוצות שישתפו פחות זרים. קבוצה שתרשום ארבעה זרים תקבל מענק של 250 אלף שקלים, בדומה למענק שמקבלות כיום הקבוצות שמשתפות את אותה כמות של זרים. קבוצות שישתפו חמישה זרים יקבלו מענק קטן יותר.

 

פורסם לראשונה 17:07 | 16/05/2018
הצטרפו וקבלו עדכונים שוטפים גם בטוויטר