חדש באקדמיה: ממדע הנתונים ועד טאי צ'י

באוניברסיטה העברית תיפתח תוכנית לסטטיסטיקה ומדע הנתונים, באקדמית קריית אונו מציעים תוכנית לסטודנטים בעלי הפרעות קשב ואילו במכללה האקדמית אחוה ילמדו אתכם טאי צ'י

ynet | פורסם 18:28, 20/09/2018

שנת הלימודים במוסדות להשכלה גבוהה תיפתח בעוד פחות מחודש - ולקראת שנת הלימודים תשע"ט, התחדשו כמה מוסדות להשכלה גבוהה במסלולים, בתוכניות ובקורסים חדשים ומגוונים. רשימה ראשונה בסדרה.

 

האוניברסיטה העברית - סטטיסטיקה ומדע הנתונים

בצמרת המקצועות המבוקשים בארצות הברית בשנים האחרונות ניתן למצוא את ה-Data Scientist. לא רק רופאים, מפתחי תוכנה ועורכי דין, אלא גם מדעני נתונים. ב-2012 הגדיל לעשות ה-Harvard Business Review היוקרתי, שקבע כי משרת מדעני הנתונים היא "הג'וב הסקסי ביותר של המאה ה-21".

 

אוניברסיטאות רבות בעולם לא נשארות מאחור ופותחות בשנים האחרונות תוכניות אקדמאיות שונות להכשרת מדעני נתונים. גם במחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים זיהו את האתגר והחליטו לפתוח בשנת הלימודים הבאה תוכנית חדשה לתואר בוגר בסטטיסטיקה ומדע הנתונים המאושרת על ידי המל"ג.  

 

צילום: shutterstockהאוניברסיטה העברית (צילום: shutterstock)

 

באוניברסיטה העברית אמרו כי התוכנית משלבת הכשרה מתמטית וסטטיסטית עם הכשרה באלגוריתמיקה ותכנות המותאמים לצרכי ניתוח נתונים, וכן נותנת דגש לניתוח ממוחשב של מסדי נתונים ענקיים. היא מתאימה הן כתוכנית חד-חוגית והן כתוכנית דו-חוגית להכשרת מדעני נתונים המתמחים בתחום ידע ספציפי. בנוסף, בביה״ס למדעי המחשב נפתח מסלול מדע הנתונים שיילמד במסגרת דו-חוגית יחד עם המחלקה לסטטיסטיקה ויקנה יכולות חישוביות המתאימות לעידן של נתוני עתק.

 

ד"ר יובל בנימיני, ממובילי התוכנית מהמחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית, אמר כי מדובר בתואר "מאתגר וגדול בהיקפו, שיעמיד את בוגריו בנקודת פתיחה אידיאלית לעיסוק המרתק והמורכב של ניתוח נתונים בעולם המודרני, הן בשוק העבודה והן בהמשך לימודים אקדמיים לתארים גבוהים".

 

תוכנית חדשה לסטודנטים עם הפרעות קשב בקריה האקדמית אונו

הפרעת קשב מאפיינת היום כ-10% מכלל האוכלוסייה. לסבול מהפרעת קשב וריכוז זה אף פעם לא קל, אבל אם אתה סטודנט, זה יכול להראות כמשימה בלתי אפשרית. המבחנים, החובות, העבודות, הצורך להקשיב למרצה במשך זמן רב, כל אלו עלולים לעמוד בדרכו של הסטודנט להצלחה בלימודים וקבלת התואר הנכסף. הרבה פעמים עד לרמה של וויתור על לימודים אקדמיים.

 

התוכנית החדשה בקריה האקדמית אונו מציעה מעטפת ליווי מקיפה לסטודנטים עם הפרעות קשב. במטרה לאפשר לסטודנט להתרכז בלימודים ולחוות אותם בראש שקט. התוכנית תכלול ליווי תהליכי על בסיס מפגשים פרטניים עם מנהל התוכנית; ליווי מנהלי במתכונת של "עוזר אישי" (מעין siri אנושי), המטפל עבור הסטודנט בכל הנושאים המנהלתיים, כולל רישום, בניית מערכת תשלומים וכו'; ליווי אקדמי, הכולל חונך אישי, תרגולים, תגבורים, סדנאות שונות. התוכנית תתקיים בכל מסלולי התואר הראשון המוצעים בקמפוס אונו.

 

בקריה האקדמית אונו אמרו כי תוכנית המפגשים האישיים תותאם לצרכי הלומד ותאפשר תרגול ואימון של מיומנויות אקדמיות - ביניהם ניהול זמן, תכנון והצבת מטרות; תרגול ואימון אסטרטגיות למידה - קריאה יעילה של מאמרים, התמודדות עם כמויות גדולות של חומר לימודי, שיטות לימוד למבחנים; תמיכה רגשית- התמודדות עם תסכולים, עזרה בוויסות רגשי, תמיכה בהתמודדות עם סיטואציות מורכבות; תרגולים, חונך אישי, ניהול יומן, קבלת תזכורות ועוד.

 

טאי צ'י ו"קולות שברים" במכללה האקדמית אחוה

קורס טאי צ'י - בקורס החדש של בית הספר לחינוך במכללה האקדמית אחוה מלמדים בעזרת אומנות הלחימה הסינית העתיקה איך ניתן לפתח יציבות, גמישות, שיווי משקל, זריזות, יכולת ריכוז, ושלווה פנימית – וכיצד ניתן להשליך זאת גם על תהליכי ההוראה – בתור מורים ואנשי חינוך בעתיד הקרוב.

 

קורס "קולות שלובים" - מדובר בקורס וקבוצת דיאלוג בה חברים סטודנטים יהודים וערבים מכלל בתי הספר במכללה האקדמית אחוה. הקורס מהווה הידברות ושיח דרך המוזיקה והסטודנטים הלוקחים בו חלק התאחדו לכדי הרכב מוסיקלי בשם "קולות שלובים", ששר בעברית ובערבית. 

 

הצטרפו וקבלו עדכונים שוטפים גם בטוויטר