עסקת ענק: מדטרוניק רוכשת את מזור רובוטיקה הישראלית תמורת 1.6 מיליארד ד'

אקזיט הביומד הגדול בתולדות המדינה: ענקית המכשור הרפואי האמריקנית משלימה את רכישת מלוא הבעלות במזור הישראלית, המפתחת מערכות הנחייה רובוטיות לניתוחי עמוד שדרה ומוח. "הבנו שהטכנולוגיה כזאת היא העתיד". מנכ"ל מזור נחקר בשנה שעברה בחשד לשימוש במידע פנים בעסקה קודמת עם מדטרוניקס

"כלכליסט" ו-ynet | פורסם 07:24, 21/09/2018

ענקית הטכנולוגיה הרפואית מדטרוניק רוכשת את מזור רובוטיקה (Mazor Robotics) הישראלית בעסקת ענק בהיקף של 1.6 מיליארד דולר- כך הודיעו שתי החברות הלילה. הדירקטוריונים של שתי החברות אישרו את העסקה פה אחד. 

מזור רובוטיקה, יצרנית מערכות הנחייה רובוטית לניתוחים בעמוד השדרה

מנכ"ל מזור רובוטיקה אורי הדומי. נחקר בחשד לשימוש במידע פנים בעסקה

  

מדטרוניק, שמחזיקה ב-12% ממניות מזור כבר היום (מניות שנרכשו בשני סבבים מאז מאי 2016) הסכימה לשלם 58.5 דולר עבור כל מנייה של מזור - פרמיה של 11% מעל מחיר הנעילה של מניית מזור בניו יורק אתמול, אך מתחת לשער של 75 דולר שאותו השיגה המניה בחודש מרץ האחרון. העסקה מקנה למזור רובוטיקס שווי של 1.6 מיליארד דולר, ובניכוי המניות שכבר רכשה מדטרוניק במזור עד היום היא תשלם 1.34 מיליארד דולר.

 

מזור רובטיקה הישראלית נוסדה בשנת 2001 ומפתחת מערכות הנחייה רובוטיות לניתוחי עמוד שדרה ומשתמשים בה רופאים מנתחים שמתמחים באורתופדיה ונוירוכירוגיה.

בין היתר, החברה פיתחה מערכת שמאפשרת למנתח למקם במדויק כלים או שתלים בניתוחי עמוד שדרה בהתאם לתוכנית המוקדמת שלו. המערכת של מזור מקטינה משמעותית את הפולשנות בניתוחי עמוד שדרה.

 

לחברה יותר מ-200 מערכות שונות, והיא מחזיקה ביותר מ-50 פטנטים ברחבי העולם ומוצר הדגל של החברה הוא מערכת הרנסאנס. מטה החברה נמצא באורלנדו, פלורידה, עם משרדים בקיסריה ישראל ובמינסטר, גרמניה. החברה נסחרת בבורסה לניירות ערך בת"א ובנאסד"ק. מאז נוסדה מזור היא הפסדה מעל 100 מיליון דולר. במחצית הראשונה של 2018 הפסידה החברה 5 מיליון דולר.

 

מדטרוניק, אשר משרדי הנהלתה בדבלין, אירלנד, היא מחברת מכשור רפואי מהגדולות בעולם. מדטרוניק מעסיקה יותר מ-86 אלף עובדים בעולם, ומספקת שירות לרופאים, בתי חולים וחולים בכ-150 מדינות.  

 

מנכ"ל מזור נחקר על-ידי רשות ני"ע

לפי בלומברג, העסקה היא מאמץ מצד מדטרוניק לזרז את המעבר שלה לעבר הליכים מודרכים רובוטית. לחברות יש הסכם קודם לפיו מדטרוניק תהיה המפיץ היחיד של המערכת החדשה "מזור X" של מזור.

 

"בשנתיים האחרונות, הבנו שטכנולוגיה כזאת היא העתיד", אמר לבלומברג ג'ף מרת'ה, נשיא קבוצת טיפולים משקמים של מדטרוניק. "היא משפרת את התוצאות בניתוחי עמוד השדרה ומפחיתה חוסר אחידות בתוצאות. ברגע שהבנו שזה באופן ברור העתיד, ידענו שאנחנו חייבים לשלב את כל הטכנולוגיה הזאת".

 

מערכת מזור X מזדהה אבנורמליות בעמוד השדרה ויוצרת שתל ניתוחי ספציפי לחולה. היא יכולה למצב את מדטרוניק להתחרות טוב יותר במתחרה שלה גלובוס מדיקל. עם זאת, מזור לא התאוששה לגמרי מהפסדיה והמערכת החדשה של החברה לא צפויה להגביר את המכירות עד השנה הבאה, אומרים אנליסטים.

 

מנכ"ל החברה אורי הדומי נחקר בשנה שעברה על-ידי הרשויות בישראל בחשד לשימוש במידע פנים, בקשור לעסקה הקודמת עם מדטרוניק, במהלכה הפכה לבעלת מניות בחברה. על פי החשד, גורמים בחברה הדליפו מידע פנים לגורמים חיצוניים על העסקה שנרקמה, ואלה רכשו ניירות ערך שלה כשבידם המידע הרגיש בטרם דווח על העסקה למשקיעים בבורסה, כך פורסם בכלכליסט.

 

החוקרים פשטו על משרדי החברה וכן נערך חיפוש בביתו של מנכ"ל מזור הדומי ברמת השרון והוחרם הטלפון הנייד שלו. מקורב לחקירה הגדיר את החשד למעורבותו של הדומי בהדלפת מידע הפנים כ"משמעותי". החקירה עדיין נמשכת. "אנחנו מודעים לנושא זה", אמר מרת'ה לבלומברג. "זה לא קשור למדטרוניק".

 

גולן חזני השתתף בהכנת הידיעה
הצטרפו וקבלו עדכונים שוטפים גם בטוויטר