אחרי תאונה ראשונה: ארה"ב קרקעה את מטוסי ה-F-35

בעקבות התרסקות בטיסת אימון קורקע מערך המטוסים החמקניים, ובדיקות נרחבות נערכות. לפי הפנטגון גם ישראל הפסיקה זמנית את הטיסות

AFP | פורסם 17:34, 11/10/2018

הפנטגון החליט לקרקע את מערך מטוסי ה-F-35 שלו, כתוצאה מהתאונה הראשונה אי פעם של המטוס היקר בהסטוריה. מטוס חמקן מסוג F-35B התרסק במהלך אימון ב-28 בספטמבר בדרום קרוליינה. הטייס חולץ בשלום.
צילום: רויטרסזירת ההתרסקות בדרום קרוליינה (צילום: רויטרס)
 

לפי ג'ו דלהבדובה, דובר תוכנית ה-F-35 של הפנטגון, ארה"ב והשותפות הבינלאומיות שלה – כולל ישראל ובריטניה – הפסיקו זמנית את הטיסות של מטוסי ה-F-35. המטוסים קורקעו כדי לערוך בדיקה נרחבת של צינור הדלק במנועים של מטוסי ה-F-35.

 

"ביצוע הבדיקה נובע ממידע ראשוני של חקירה מתמשכת, על ההתרסקות של מטוס F-35B בסביבת בופור בדרום קרוליינה", אמר דלהבדובה. הגרסה שקנתה ישראל היא F-35I, ואינה דומה לזו של חיל הנחתים בארה"ב.

צילום: AFPמטוס חמקן F-35B (צילום: AFP)
 

הדובר האמריקני הוסיף שצינורות הדלק יוסרו מהמטוסים ויוחלפו. אם צינורות תקינים כבר הותקנו במטוסים כלי הטייס יהיו רשאים להמשיך בטיסות מבצעיות. הבדיקות צפויות להסתיים בתוך 24 עד 48 שעות.

 

תוכנית ה-F-35 הושקה בתחילת שנות ה-90, ונחשבת למערכת הנשק היקרה בהיסטוריה האמריקנית. עלותה המוערכת היא 400 מיליארד דולר, ומטרתה היא לייצר בשנים הקרובות 2,500 מטוסים.

 

הצטרפו וקבלו עדכונים שוטפים גם בטוויטר