בג"ץ אישר להרוס את ביתו של המחבל מברקן

השופטים דחו את עתירת בני משפחת המחבל - וליד סלימאן נעלאווה - ויאפשרו לכוחות צה"ל להרוס את כל הבית החל מעוד עשרה ימים, אז יפוג תוקפו של הצו הארעי שניתן. המצוד אחר המחבל נעלאווה עדיין נמשך

תלם יהב ואלישע בן קימון | פורסם 19:14, 06/12/2018

 

 

בג"ץ אישר הערב (ה') להרוס את ביתו של המחבל אשרף נעלאווה שביצע את הפיגוע באזור התעשייה ברקן - בזמן שכוחות הביטחון עדיין ממשיכים במצוד אחריו. לפני כחודש הודיע צה"ל למשפחתו של נעלאווה כי בכוונתו להרוס את קומת הקרקע והמרתף שבהם התגורר. משפחות הנרצחים בפיגוע קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי פנו לבג"ץ בדרישה להרוס כליל את הבית, בטענה כי "הריסת חצי בית - אפס הרתעה". בקשתם כאמור אושרה. 

 

צילום: דובר צה"לסריקות אחר המחבל בברקן (צילום: דובר צה"ל)

בפסק דין שכתבו השופטים, הם דחו את העתירה של בני משפחתו של המחבל, ובכך יאפשרו לכוחות צה"ל להרוס את הבית החל מ-מ-16 בדצמבר 2018 - אז יפוג תוקפו של הצו הארעי שניתן בבג"ץ.

 

יותר מחודש לאחר הפיגוע פנו משפחות הנרצחים לבג"ץ בדרישה להרוס כליל את הבית בכפר הפלסטיני שוויכה. קרובי הנרצחים ציינו את דרישתם בבקשה להצטרף כמשיבים לעתירת בני משפחת המחבל שעדיין לא נתפס וטענו כי "הריסת חצי בית - אפס הרתעה". משפחת המחבל התנגדה להריסה.

  

הרקע לבקשה להצטרף כמשיבים לעתירת בני משפחת המחבל נעוץ בביקורת הקשה כלפי נציגי צה"ל (המשיבים הנוכחיים לעתירה), שהחליטו לבקש להרוס רק את הקומה הראשונה ואת המקלט בבית המחבל. בפנייה של משפחות הנרצחים צוין כי "עמדת המבקשים היא כי יש להרוס את בית המחבל בשלמותו וכי יש לעשות זאת בהקדם".

צילום: דובר צה"להמצוד אחר המחבל אשרף נעאלווה נמשך (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל פעילות כוחות צה"ל לאיתור המחבל (צילום: דובר צה"ל )

צילום: דובר צה"ל (צילום: דובר צה"ל )

צילום: דובר צה"ל (צילום: דובר צה"ל)

פניית משפחות לבנגרונד וחג'בי לבג"ץ נעשתה במקביל להגשת כתבי האישום נגד אמו ואחיו של המחבל בבית המשפט הצבאי בשומרון. שני קרוביו של המחבל הואשמו באי-מניעת עבירה.

 

לפי כתבי האישום, האם ידעה שהמחבל מחזיק נשק והוא אף ציין בפניה שבכוונתו לבצע פיגוע ולמות כשהיד. עוד צוין בכתבי האישום כי האם יידעה את אחיו של המחבל בפרטים, אך השניים לא פעלו כדי למנוע את הפיגוע.

 

המחבל, תושב הכפר שוויכה בנפת טולכרם, ביצע את הפיגוע באזור התעשייה של ברקן ב-7 באוקטובר. הוא עבד במפעל כחשמלאי, והגיע אליו קצת אחרי השעה 7:30 בבוקר כפי שעשה מדי יום בחודשים שקדמו לפיגוע.

 

את כלי הנשק הוא החביא מתחת לבגדיו, וככל הנראה הציג אישור עבודה באחת מהכניסות שסובבות את אזור התעשייה.

 

מאז הפיגוע, כוחות הביטחון ממשיכים את המרדף אחרי המחבל, שהצליח להימלט. צה"ל ושב"כ מיפו את בית משפחתו, וחקרו ועצרו חשודים בסיוע לו. נעלאווה תועד על ידי מצלמות האבטחה נמלט מהמפעל עם כלי הנשק.

 

הצטרפו וקבלו עדכונים שוטפים גם בטוויטר